Seară de poezie și muzică românească la Dortmund

Între ziua aniversării nașterii marelui poet național Mihai Eminescu și cea a Unirii Principatelor Române, sâmbătă 20 ianuarie, în parohia „Sf. Dumitru Basarabov” din Dortmund a avut loc o seară de poezie și muzică românească organizată de către membrii parohiei pentru a marca aceste două evenimente culturale și istorice de la început de an.

Seara a debutat cu un moment poetic ce i-a aparținut doamnei dr. Felicia Feldiorean, poetă care a recitat câteva poezii din cele trei volume publicate până acum, poezii care ne-au adus aminte de România, de locurile natale și ne-au dezvăluit frumusețea sufletului românesc. Poezia „Ia românească” a prefațat un alt moment din programul serii, cel al prezentării standului românesc.
După emonționantul moment, a urmat un extraordinar recital al domnului doctor Anton Bogdan Ciobotaru, care a cuprins cântece folk dragi sufletului nostru din perioada Cenaclului Flacăra. Toată suflarea a prins glas și a cântat împreună cu domnul Ciobotaru. Ultima melodie a recitalului „Dor de Eminescu” a pregătit următorul punct din programul serii și anume cel închinat marelui poet național. Lui Mihai Eminescu i-au fost dedicate o prezentare a vieții și operei de către doamna profesoară Roxana Gherasim, care a subliniat pe parcursul prezentării și legătura poetului cu Biserica Ortodoxă strămoșească, precum și un moment de poezie pregătit de copiii din parohia noastră, pregătiți de doamna preoteasă Lavinia Ruja și doamna Gabriela Croitoru.
Al doilea reper muzical al serii a fost oferit de către domnii Eugen Croitoru și George Ion, care acompaniați de chitările lor, au cântat versurile poeților Mihai Eminescu și George Coșbuc.
Al treilea moment de poezie a fost închinat poeților din temnițele comuniste, fiind oferit de către credincioși ai parohiei: dr. Adina Guiaș, Cristian Demetrescu și Eugen Croitoru care au recitat din Radu Gyr, Aron Cotruș, Costache Ioanid.
Standul pregătit de familia Frunză a încântat privirea și sufletele celor prezenți, doamna Voichița Frunză vorbindu-ne despre superbele costume populare care au înfrumusețat seara de poezie și muzică.
Ultimul cuvânt l-a avut iar muzica, de data aceasta fiind rândul celei populare și patriotice, interpretate cu mult suflet la saxofon de către domnul Flavius Frunză. Cei prezenți la acest eveniment au cântat cu multă emoție cântecele „Noi suntem Români“ și „Hai să-ntindem hora mare“, care au încheiat această minunată seară de ianuarie.
Bucuria care a cuprins sufletele celor prezenți pe parcusul acestei seri nu poate fi redată în cuvinte, dar lumina din ochii celor adunați în sala comunității au lăsat să se înțeleagă că atât poezia cât și muzica au pătruns adânc în inimile lor.

Pr Ispas Ruja