Slujbă ortodoxă la Sf. Moaște păstrate în catedrala Sf. Ștefan din Viena

În seara Duminicii tuturor Sfinților, peste 100 de enoriași ai Bisericii Sf. Antonie călăuziți de părintele prof. Ioan Moga au avut șansa unică de a se putea închina la moaștele Sfinților păstrate în Capela Sf. Valentin (sau „Reliquienskammer“) ale Catedralei Sf. Ștefan din Viena. În încăperea ticsită de credincioși, utilizată în mod normal ca muzeu, părinții Ioan Moga și Răzvan Gască au săvârșit Acatistul Tuturor Sfinților, timp în care toți cei prezenți s-au închinat la moaștele următorilor sfinți: Sf. Arhid. Ștefan, Sf. Ap. și Ev. Matei, Sf. Ap. Bartolomeu (sărbătorit chiar în 11 iunie), Sf. Ana, Sf. Ier. Nicolae, mare făcător de minuni, Sf. Maria Magdalena, Sf. Mare Mc. Ecaterina, Sf. Ier. Atanasie cel Mare, lancea Sfântului Mare Mc. Gheorghe, Sf. Doctori fără de arginți Cosma și Damian, Sf. Cuv. Benedict, mulțime de martiri din primele secole și, mai ales, o bucată din Crucea Domnului.

 

Cele mai însemnate Sfinte Moaște ale primului mileniu păstrate în această capelă a odoarelor sfinte au fost aduse la Viena de ducele Rudolf al IV-lea (sec. 14, cel care a început construcția domului), ele provenind în bună parte din Bizanț. Pe lângă binecuvântarea simțită de cei prezenți de a se putea închina la așa de mulți sfinți, toți au fost surprinși să afle că orașul în care locuiesc ascunde o așa de mare bogăție de odoare sfinte, care ocrotesc de sute de ani acest loc. La rândul lui, ghidul care ne-a facilitate acest eveniment inedit a fost impresionat că Sf. Moaște și-au ieșit din condiția de exponate de muzeu, revenind în mijlocul evlaviei vii a credincioșilor.