Sfânta Liturghie arhierească și hirotonie de diacon la Bonn

Duminică, 27 noiembrie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a oficiat Sfânta Liturghie în biserica Parohiei „Sf. Mc. Ștefan, Cassius și Florentius” din Bonn, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în cadrul căreia Înaltpreasfinția Sa l-a hirotonit întru diacon pe teologul Octavian Popescu, pe seama acestei comunități ortodoxe românești.

Prin ascultarea chemării și prin primirea harului diaconiei, tânărul Octavian a ales să slujească lui Dumnezeu și Bisericii, însuși termenul „diacon” amintind prin semnificația sa în limba originală („cel care slujeşte”), că cel ce primește diaconia își asumă în egală măsură slujirea lui Dumnezeu şi slujirea oamenilor.
 
Sfânta Liturghie s-a încheiat cu o frumoasă predică a Înaltpreasfinției Sale, în care Părintele Mitropolit a îndemnat pe credincioși să aibă credință și nădejde că Domnul este Judecător blând și bun, dar noi să nu uităm că trebuie să împodobim viața noastră cu fapte bune și mai ales milostenie, toate acestea împletite cu neîncetate rugăciuni.
 
 
Pr. Cătălin Preda