Sfântul Ierarh Atanasie Patelarie cinstit în nordul Germaniei

În Duminica a III-a după slăvitul Praznic al Învierii Domnului, Preasfințitul  Părinte Episcop Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei a oficiat slujba Sfintei Liturghii în filia Vechta, comunitate care are ca ocrotitor pe Sfântul Ierarh Atanasie Patelarie, pe care Biserica Ortodoxă Română îl cinstește pe 2 Mai.

 

 

Tot în această duminică s-a împlinit un an de când a luat ființă această filie, care este parte integrantă a parohiei româneşti din Bremen

La slujbă au fost prezenţi mulţi copii şi credincioşi din Vechta, Cloppenburg şi împrejurimi, precum și credincioși veniți de la Bremen sau chiar de la Hamburg.

Un număr mare de copii şi o parte din credincioşii prezenţi s-au împărtășit cu Sfintele Taine, iar la finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Episcop Sofian a adresat un cuvânt de învăţătură celor prezenţi, îndemnând la trăirea exemplului de credincioşie al Sfintelor Femei Mironosiţe aducând frumoase argumente și aduceri aminte de la vrednicul de pomenire Părintele Teofil Părăian.

Cu acest prilej, a fost citi şi mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Credinţa vie a femeilor mărturisitoare – izvor de lumină şi bucurie.

Totodată, Părintele Episcop i-a îndemnat pe toţi cei prezenţi la hram, care sunt icoane vii ale lui Dumnezeu pe pământ, ca să își caute și să își găsească prietenia sfinților dar mai ales pe cea a Sfântului Atanasie Patelarie, ocrotitorul și purtătorul de grijă al lor.

Părintele paroh Prot. Marius Cristea a mulțumit PS Părinte Sofian pentru purtarea de grijă ca părinte duhovnicesc și pentru bucuria de a fi prezent la hramul unui sfânt care mult a pribegit prin lume purtând în el dorul de Patria Cerească. 

Ziua de prăznuire și de cinstirea a Sfântului Atanasie Patelarie s-a încheiat cu agapa de hram, pregătită de harnicele femei din parohie din care au gustat toți cei prezenți.

Bucură-te Sfinte Atanasie, bucuria celor risipiți în lumea largă!

A consemnat PC Prot. Marius Cristea