Sfântul Ierarh Nifon prăznuit la München

 Vineri, 11 august 2017 în ziua de pomenire a primului sfânt canonizat oficial de către Biserica Ortodoxă Română, Sf. Ierarh Nifon, patriarhul Constantinopolului, în parohia „Nașterea Domnului”- München a fost oficiată Sf. Liturghie de către pr. paroh Alexandru Nan, Protopop al Bavariei. Sfânta Liturghie a fost precedată de slujba Acatistului Sf. Ierarh Nifon.

 În cadrul Sfintei Liturghii, câțiva copii, dar și persoane adulte, cu pregătirea necesară, prin post, rugăciune și spovedanie, au primit Sf. Împărtășanie. La momentul predicii, părintele Alexandru Nan s-a referit la canonizarea Sfântului Nifon în Biserica Ortodoxă Română, prima de acest fel în Țările Române. În acest context, pr. Alexandru a amintit și de prima canonizare oficială care a avut loc în Apus, înainte de schisma dintre Bisericile orientală și occidentală, fiind vorba de proclamarea sfântului Ulrich de Augsburg, în anul 993, în timpul papei Ioan  al XV-lea.

Părintele Alexandru a evidențiat apoi viața de rugăciune și asceză pe care a dus-o sfântul Nifon, care a renunțat la scaunul mitropolitan fără nicio părere de rău, închinându-și întru totul viața lui Hristos, Arhiereul Cel Veșnic în Sfântul Munte, fiind trecut în rândul sfinților la doar nouă ani de la nașterea întru veșnicie.

A consemnat pr. prot. Alexandru Nan