Sfârșit de an școlar la Parohia Sf. Antonie din Viena: a început proiectul „Bisericile vacanței mele”

Sâmbătă, 24 iunie, în ultima zi a Școlii Parohiale din acest an școlar, o parte din copiii Parohiei Sf. Antonie au participat la o cateheză despre rolul Spovedaniei în viața creștinului, primind în dar și câte o carte. La final, peste 40 de copii s-au spovedit și au participat ulterior la Slujba Vecerniei.

A doua zi, după Sf. Liturghie, s-a făcut slujba de mulțumire la sfârșit de an școlar.

Părintele Ioan a anunțat ca temă de vacanță proiectul „Bisericile vacanței mele”: fiecare copil va trimite preotesei Patricia prin „whatsapp” sau „signal” fotografii și informații (hram, anul în care a fost zidită) cu bisericile pe care le va vizita în vacanță, atât în România, cât și în țările, orașele și satele pe unde va merge timp de 2 luni. Pentru copiii care nu au posibilitatea să plece în vacanță în altă parte și vor rămâne în Viena, tema privește bisericile din oraș. La începutul Școlii Parohiale din septembrie, se va face o retrospectivă asupra Bisericilor Europei văzute sau vizitate de copii în această vacanță. Țelul e să se strângă cât mai multe imagini cu biserici – mai ales din România – în care copiii au intrat și s-au rugat în perioada estivală.