Sfințirea Altarului din Sala Crucilor a Centrului Bisericesc Ortodox din München

Duminică 11 septembrie, la Așezământul Bisericesc Românesc din München a avut loc sfințirea altarului din Sala Crucilor situată la demisolul noii biserici construite în stil brâncovenesc. Slujba de sfințire a fost săvârșită de IPS Părinte Mitropolit Serafim, PS Macarie, Episcopul Europei de Nord și PS Sofian Brașoveanul, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, printre care părinții stareți Nectarie Clinci de la Mănăstirea Sihăstria Putnei și Matei Bilauca de la Mănăstirea Șinca Nouă.

 Evenimentul a marcat un moment de împlinire și de bucurie atât pentru comunitatea credincioșilor din München și din Bavaria, cât și pentru cei din întreaga Germanie. Acesta a debutat în seara zilei anterioare, 10 septembrie, prin săvârșirea slujbei Vecerniei unită cu Litia.

Sute de români din München, dar și din multe părți ale Germaniei și Austriei au participat, duminică dimineața, la sfințirea a altarului care a primit hramurile „Sf. Ap. Andrei” și „Sf. Pror. Moise”, oficiată de cei trei ierarhi ai Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord. Li s-au alăturat în slujire clerici din întreaga mitropolie, precum și părinții stareți invitați din România, de la mănăstirile Șinca Nouă și Sihăstria Putnei.

După punerea, în piciorul mesei, a unei părticele din moaștele Sfântului Mc. Placid, ucenicul Sfântului Cuvios Benedict de Nursia și a hrisovului de sfințire semnat de ierarhii, preoții și diaconii participanți, a urmat pecetluirea Sfintei Mese și toate cele rânduieli ale Sfințirii Altarului, precum și sfințirea întregii Săli a Crucilor, prin stropirea cu apă sfințită și ungerea cu Sfântul Marele Mir. Părintele Profesor Dr. Daniel Benga, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității din München, a ținut un cuvânt de învățătură în care a explicat semnificația slujbei sfințirii bisericii, pe care a asemănat-o cu primirea de către creștini a Tainelor de inițiere: Botezul (spălarea Sfintei Mese), Mirungerea (ungerea prestolului cu Sfântul și Marele Mir) și Împărtășirea (prin săvârșirea Sfintei Liturghii pe noul altar).

Slujba de sfințire a fost continuată de Sfânta Liturghie arhierească, iar după împărtășirea clericilor, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a ținut un cuvânt de învățătură în care a lăudat râvna PS Părinte Episcop Sofian, a slujitorilor și a credincioșilor din München și din întreaga Mitropolie pentru construirea Așezământului, iar apoi a explicat însemnătatea Sfintei Cruci în viața de zi cu zi a creștinului ortodox.

Ziua de sfințire a fost aleasă pentru că tot într-o zi de 11 septembrie, din anul 2011, Părintele Patriarh Daniel a pus piatra de temelie a bisericii.

La otpust a luat cuvântul Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Europei de Nord: „Poate v-ați întrebat frățiile voastre de ce l-a ales pe Profetul Moise. Răspunsul l-am primit cu toții astăzi în dialogul nocturn dintre Mântuitorul Iisus Hristos și fariseul cel bun, Nicodim, când Însuși Domnul a spus că, precum Moise a înălțat șarpele de aramă pe lemn în pustie, tot astfel El Se va înălța. Se referea la înălțare pe Cruce. Așadar, Moise, alături de alți profeți și drepți ai Vechiul Testament au prefigurat Sfânta Cruce (…) Toți cei care erau mușcați de șarpe și priveau spre șarpele de aramă înălțat de Moise în pustie supraviețuiau (…). Așadar și noi să privim țintă la Mântuitorul Iisus Hristos, Care Și-a întins mâinile pe Cruce pentru a ne deschide brațele părintești din cer”.

În încheiere, Preasfințitul Părinte Sofian a mai adăugat: „Nu știu dacă noi l-am ales pe Sf. Proroc Moise sau el ne-a ales pe noi, ca să fie hram aici, jos. Totul a început de la aceste coloane cruciforme, care sunt și stâlpii portanți ai bisericii” pe care sunt înscrise, în română și germane, cele zece porunci. Ierarhul a explicat semnificația noului spațiu liturgic, conceput în colaborare cu doi arhitecți tineri: „ Dumnezeu nu se impune cu evidență cuiva, ci se lasă căutat, se lasă descoperit. De aceea se află multe elemente care se lasă descifrate în tot ansamblul acesta, vrând să ne spună că spre Dumnezeu trebuie să mergem cu căutare, cu delicatețe ca să-L găsim. Având cele 10 Porunci, am ajuns la gândul că Sfântul Proroc Moise este destul de puțin avut în cinstire, în pomenire în Biserica noastră Ortodoxă și ne-am gândit să-l punem și ca hram al acestei Săli a Crucilor, care este destinată să fie sală parohială, sală comunitară multifuncțională, pentru întâlniri, pentru agape, pentru conferințe, pentru nevoile comunității, inclusiv pentru nevoile de cult: pentru a transmite Sf. Liturghie când o să săvârșim Sf. Liturghie sus, în biserică, după pictarea bisericii, pentru mamele cu copii sau tații cu copii care vor sta aici, respectiv pentru a săvârși o a doua Sfântă Liturghie aici”.

Pe tot parcursul zilei, credincioșii s-au putut închina, în biserica mare, la moaștele Sfinți Putneni Sila, Paisie și Natan, aduse sâmbătă de o delegație a Mănăstirii Sihăstria Putnei, condusă de Arhim. Nectarie Clinci, starețul sfântului așezământ, iar după încheierea slujbei, au putut intra să se închine la altarul nou-sfințit, după o tradiție liturgică păstrată numai în Biserica Ortodoxă Română.

Sărbătoarea a continuat cu un moment artistic susținut, în curtea așezământului, de ansambul de dansuri tradiționale „Ciuleandra” din München și s-a încheiat cu o agapă frățească.

Biserica din München a fost proiectată de o echipă coordonată de Arh. Șerban Sturdza. Centrul Bisericesc München – Aubing mai include, pe lângă biserică, și alte două clădiri. Una va cuprinde sediul episcopal și o mănăstire, iar cealaltă va funcționa ca centru comunitar parohial.

Reportaj video realizat de Trinitas TV.