Simbolurile creștine timpurii descoperite de copii și tineri, la Viena

În cadrul Școlii Parohiale, copiii și tinerii Parohiei „Sf. Antonie cel Mare” din Viena au avut sâmbătă, 1 aprilie, un program deosebit. Alături de părintele Ioan Moga, ei au descoperit lumea catacombelor romane și a simbolurilor folosite de primele generații de creștini și păstrate până în ziua de astăzi în iconografia ortodoxă: monograma Mântuitorului, peștele, corabia, ancora, păunul, pasărea Phoenix, Păstorul, pomul, porumbelul, precum și simbolurile celor patru Evangheliști. Participanții au cercetat locurile scripturistice unde aceste simboluri își pot găsi tâlcul. De asemenea, ei au discutat despre sensul simbolului în Biserică, dar și în lumea contemporană. Grupa de copii de școală generală (6-9 ani) s-a apropiat de înțelesul sărbătorii Floriilor, prin intermediul unui colind, a ghicitorilor și a poeziei.

Paralel cu ora de cateheză, s-au desfășurat, pe grupe diferite, și orele de sport (baschet și volei) și de șah, coordonate de dnii. Iulian L. și Dragoș P.

În Sâmbăta lui Lazăr, Școala Parohială va oferi două ateliere artistice inedite pe tema Crucii.