Slujbă arhierească și Botez în parohia „Sfinții Apostoli” – Ulm

 

Credincioșii parohiei „Sfinții Apostoli” din Ulm au avut bucuria de a participa la bucuria familiei preotului lor paroh, părintele Sebastian Suciu. În ziua de sâmbătă, 14 februarie,prunca Anastasia Maria, al patrulea copil al părintelui și a doamnei preotese Maria Natalia a primit Taina Sfântului Botez.

 La sărbătoarea familiei Suciu și a parohiei românești din Ulm a participat și Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, care a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica parohială Nikolauskirche in Wiblingen, alături de un sobor mare preoți din Germania și România, invitați ai părintelui Sebastian, printre care Pr. Aurel Suciu, de la parohia „Sf. Dimitrie”-Brașov, Pr. Dumitru Pătrunjel, de la parohia „Sfinții Arhangheli” din Târnăveni-Boziaș, precum și Pr. Ioan Rusu, de la parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Constanța, nașul familiei. După împărtășirea preoților și credincioșilor cu Sfântul Trup și Sânge al Domnului, Înaltpreasfințitul Serafim a ținut un cuvânt de învățătură în preajma Postului, îndemnând pe credincioși la urmarea învățăturii Bisericii.

După Sfânta Liturghie, întreaga biserică a participat la citirea exorcismelor, la rostirea Unirii cu Hristos și a Crezului, iar apoi la Taina Sfântului Botez, rugându-se pentru cea mai tânără creștină a parohiei, Anastasia Maria. Mulțumind ierarhului și tuturor celor prezenți pentru împreuna slujire și rugăciune, părintele paroh Sebastian Suciu a invitat pe toți la agapa organizată de familie.