Slujbă arhierească la hramul Parohiei din Kempten

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, a Maicii Domnului și a sfinților ocrotitori ai Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” și „Sf. Bonifatiu, Apostolul Germaniei”, preotul și credincioșii din acest oraș alpin și-au sărbătorit, în ziua de 5 iunie, hramul bisericii, împreună cu Mitropolitul Serafim și un sobor de preoți.

Credincioșii ortodocși români din orașul Kempten și regiunea Allgäu împreună cu preotul paroh, părintele Cristian Căjvăneanu, s-au bucurat să primească vizită arhierească a Înalt Preasfințitului Părinte Serafim, care a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de preoți din care au făcut parte Protos. Ghelasie Păcurar (parohia Würzburg), pr. Mircea Neagu (parohia Schwäbisch Gmünd), pr.Ciprian Suciu (parohia Augsburg), pr. Cătălin Ioan Pinitlie (parohia Donauwörth), pr. Andrei Bordeianu (parohia Dornbirn – Austria).
În predica sa, Mitropolitul Serafim a reamintit credincioșilor despre cât de importantă este comuniunea omului cu Dumnezeu, în biserică, și despre păstrarea credinței strămoșești.
Ziua de 5 iunie a avut o îndoită însemnătate pentru toți cei prezenți, atât fiindcă a fost cinstit cel de-al doilea ocrotitor al bisericii din Kempten, Sf. Ier. Bonifațiu, Apostolul Germaniei, cât și datorită faptului că Înalpreasfințitul Părinte Serafim a împlinit 27 de ani de întronizarea sa la München, în anul 1994, ca Mitropolit al românilor din Germania și din țările Europei Centrale și de Nord. Cu acest prilej, pr. Cristian Căjvăneanu împreună cu credincioșii parohiei i-au urat ÎPS Sale, multă sănătate, pace, bucurie și păstorire îndelungată a credincioșilor din eparhie. La final, Părintele Mitropolit a mulțumit atât credincioșilor prezenți la slujba arhierească cât și reprezentanților Bisericii Catolice pentru primirea comunității ortodoxe române în biserica „St. Michael” și acceptul de a sluji în ea.

Pr. Cristian Căjvăneanu