Ziua Copilului, sărbătorită la Negrești (Vaslui)

Încă o zi de mare bucurie la Negrești! Ca în fiecare an, Ziua Internațională a Copilului a fost sărbătorită în orașul vasluian de preotul paroh Ioan Cucu și doamna prof. pens. Mihai Doinița, coordonatoarea unui proiect social deosebit, alături de copiii care fac parte din programul „Burse pentru copii săraci din Moldova” promovat, susținut și desfășurat de ani de zile de Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Programul de închinare, rugăciune și cântec, desfășurat cu ocazia  Zilei de 1 Iunie Ziua Internațională a Copilului – în Biserica Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” din Negreşti, Protopopiatul Vaslui, în cadrul căruia copiii beneficiari ai burselor, ajutoarelor și cadourilor oferite cu mult drag de ani buni de Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim, au adus mulțumiri sponsorilor și donatorilor, prin  închinare, rugăciuni, cuvinte de apreciere, cântece și munca lor proprie, constând în desene cadou care să fie trimise celor care se îngrijesc ca lună de lună să trimită numeroase ajutoare şi să ofere burse pentru sprijinirea copiilor aflaţi în situații de risc de abandon şcolar sau familial, astfel că mai multe sute de copii, dar și multe familii, sunt ajutați lunar pentru acoperirea cheltuielilor legate de şcolarizare,  îmbrăcăminte, încălțăminte, hrană, iar la nevoie și de întreținere,  s-a desfășurat cu aceeași căldură sufletească ca fiecare să se simtă iubit și apreciat pentru ceea ce este și poate fi cu ajutorul lui Dumnezeu.
Activitatea a început cu momente frumoase de socializare ale tuturor copiilor participanți la Biserica Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” din Negreşti, Protopopiatul Vaslui, apoi a continuat cu momente de închinare și rugăciune personală, deschiderea programului oficiată de doamna prof. Mihai Doinița, coordonatoarea zonală a proiectului, cuvântul părintelui paroh Ioan Cucu adresat copiilor, părinților, profesorilor și tuturor celor prezenți, precum și cuvinte de recunoștință către  Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, donatori și sponsori, cerând binecuvântarea lui Dumnezeu asupra celor care sunt purtați în inimă și suflet, programul muzical și poetic al copiilor, încheindu-se cu oferirea cu mult drag a cadourilor pentru toți copiii prezenți, după care reprezentanți ai Parohiei s-au deplasat și  la alți copii și familii nevoiașe pentru oferirea de cadouri, copii care din cauza vremii ploioase nu au putut ajunge la eveniment.
Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim oferă în zona Negreştiului numeroase ajutoare şi burse pentru sprijinirea copiilor, pentru acoperirea cheltuielilor legate de şcolarizare, dar și cele necesare vieții, de la hrană, îmbrăcăminte  cheltuieli de întreținere pentru familiile nevoiașe, la care se adaugă deplasarea în excursii, vacanțe și tabere, precum și organizarea de spectacole în care toți sunt invitați să spună poezii,  să cânte și să se bucure.
Mulțumiri fie aduse lui Dumnezeu și tuturor celor care fac copilăria să fie mai frumoasă și pentru încă o zi de neuitat în sufletele copiilor din zona orașului Negrești, județul Vaslui, România.

https://www.youtube.com/watch?v=XSSHThTXVwQ

Mulțumiri  Înaltpreasfinţitului Părinte Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord care dezvăluie prin propria viață iubirea lui Dumnezeu printre oameni, bucurând inimile a sute de copii din această parte a țării, precum și familii întregi, de ani de zile, și, pentru că atunci când vine pe aceste meleaguri slujește, vizitează, se roagă, ajută și caută pe fiecare care este în nevoie, mergând acolo unde fiecare locuiește pentru a le îndemna sufletele  spre Dumnezeu.
Mulțumiri tuturor sponsorilor și donatorilor care se mobilizează și se implică
 de fiecare dată cu tot sufletul.
Mulțumiri profesorilor care se implică și iubesc pe toți acești copii  ca pe proprii copii.
Mulțumiri voluntarilor care își iau din timpul lor fiind prezenți de fiecare dată,  fiecare ajutând potrivit darului dat de Dumnezeu.
Mulțumiri copiilor care ne oferă tot ce au ei mai bun.
Mulțumiri preotului paroh Ioan Cucu care întotdeauna a slujit cu multă abnegație, dăruire și credință, deschide  și implică Biserica Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” din Negreşti, Protopopiatul Vaslui, în  proiecte sociale și spirituale de ajutorare a semenilor.
Mulțumiri doamnei prof. Doinița Mihai, coordonatoarea zonală a proiectului
care întreagă viață s-a implicat în slujirea semenilor  chiar de a fost să se lase sau lipsească pe dumneaei, viața dumneaei fiind o adevărată candelă a credinței pentru ceilalți, chiar și când a trecut prin încercări,  dumneaei luminând prin faptele credinței  viața celorlalte persoane care o cunosc,   ajutând și îndrumând oamenii atât material, dar și spiritual, îndemânându-i să-l caute în permamență pe Dumnezeu.
Hristos a Înviat!

Jenică Rusu