Slujbă arhierească la Offenbach am Main

„Femeile susțin Biserica mai mult decât bărbații și Îl simt pe Dumnezeu altfel decât ei. De aceea, ele sunt cele care transmit credința copiilor în familie”, a spus duminică Înaltpreasfințitul Serafim, la Sfânta Liturghie săvârșită în Duminica Mironosițelor, la Parohia „Sf. Ier. Nicolae” din Offenbach. Mitropolitul a transmis familiilor mesajul de a se lupta împotriva păcatului avortului, care este împotriva legilor naturii – și implicit ale lui Dumnezeu – înscrise în trupul nostru. Consecințele nefaste se văd după decenii, inclusiv în viețile urmașilor, a avertizat ierarhul.

Mitropolitul Germaniei a oficiat Sfânta Liturghie la Parohia „Sf. Nicolae” din Offenbach pe Main în Duminica Mironosițelor, ocazie cu care a sfințit un clopot pentru biserica parohială, iar în cadrul Sfintei Liturghii a hirotonit pe părintele arhidiacon Gavriil Gemănaru întru preot, pe seama parohiei de pe malul Mainului.

La predica de la sfârșitul Sfintei Liturghii, Ierarhul a afirmat: „Femeile mironosițe au fost primele ființe din lumea aceasta care au propovăduit Învierea Mântuitorului Iisus Hristos, înaintea apostolilor”. De aceea, a continuat el, „sunt ca și apostolii, adică cele care vestesc oamenilor, lumii, în primul rând familiilor lor, copiilor, credința în Iisus Hristos mort și înviat pentru mântuirea lumii”.

Femeile sunt înzestrate de Dumnezeu cu o simțire mai profundă, mai adâncă, mai fină. Ele Îl simt pe Dumnezeu în sufletul lor, în ființa lor, mai mult decât Îl simte un bărbat. Bărbații sunt mai raționali, mai reci”, a adăugat mitropolitul. „Și tocmai de aceea, într-o familie creștină, femeia este cea care transmite credința, care se îngrijește de creșterea duhovnicească a copiilor ei și, când ajung să fie bunice, de creșterea duhovnicească a nepoților lor.”

Părintele mitropolit a mai remarcat: „În bisericile noastre, și în țară, și aici, cele mai apropiate de Biserică sunt femeile creștine. Ele întrețin Biserica, ele susțin, aș zice, Biserica mai mult chiar decât bărbații și de aceea trebuie să le exprimăm recunoștința și mulțumirea noastră”.

Păcatul: împotrivire la legile naturii, date de Dumnezeu

În a doua parte a omiliei, ierarhul a vorbit despre un flagel contemporan care afectează viața familiei și sănătatea femeii: avortul.

Vă dați seama ce înseamnă lucrul acesta și ce povară pe sufletul celor care au săvârșit acest avorturi fie hormonale, fie chirurgicale, ce povară peste bietele femei, dar și peste bărbații lor, pentru că un astfel de păcat îl împărtășește deopotrivă și femeia, și bărbatul”, a subliniat el. „Să încercăm să ne conformăm viața cu rânduielile lui Dumnezeu, cu legile pe care Dumnezeu le-a imprimat în firea lucrurilor, în firea noastră, în trupul nostru, în sufletul nostru, în natura înconjurătoare”, i-a îndemnat ierarhul pe credincioși. „Dacă s-ar putea opune și astrele legilor lui Dumnezeu, ar fi haos în Univers. Dar iată că în Univers domnește armonia, pentru că astrele și Creația lui Dumnezeu respectă Legea lui Dumnezeu”, a exemplificat el.

Animalele, care nu au rațiune, „împlinesc legea scrisă în firea lor. Numai oamenii se feresc de a avea copii – iau pastile anticoncepționale, fac avorturi și așa mai departe. Dar toate acestea afectează trupul, îmbolnăvesc trupul mai devreme sau mai târziu”, a avertizat părintele mitropolit. „Trebuie să ne ferim, să ne luptăm să nu săvârșim păcatul. Să fim oameni blânzi, să fim oameni buni, să avem o frică de Dumnezeu, în sensul de a ne feri de păcate, nu că ne pedepsește Dumnezeu”, a menționat ierarhul. „Dumnezeu nu ne pedepsește. Dumnezeu ne iubește. Dumnezeu vrea să ne întoarcem la El, să fim fericiți, să fim bucuroși de toate în lumea aceasta, dar să nu ne împătimim de nimic”, a încheiat el.

*******

În România nu există statistici exacte ale avorturilor, pentru că spitalele de stat nu raportează avorturile medicamentoase (hormonale), clinicile private nu raportează avorturile, nu se știe care este rata concepției și împiedicării nidării de către unele anticoncepționale care intervin și post-concepție.

De asemenea, nu se știe câte femei emigrate temporar din România fac avort în străinătate. Unele estimări sunt că după Revoluție au fost făcute 30 de milioane de avorturi chirurgicale și un număr și mai mare de avorturi nechirurgicale – avorturi medicamentoase și avorturi în urma efectului abortiv al unor pastile anticoncepționale.

Statisticile oferite la ediție anterioară a Marșului pentru viață România și Republica Moldova pot fi consultate aici.

Articol publicat de Ștefana Totorcea,  pe site-ul Basilica al Patriarhiei Române.