Slujbă arhierească și instalarea unui nou preot pentru românii din Ravensburg

Duminică, 6 decembrie 2016 românii din parohia „Sf. M. Mc. Gheorghe” din Ravensburg și Friedrichshafen s-au rugat într-o atmosferă sărbătorească, alături de Preasfințitul Părinte Sofian, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, care a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească, urmată de un frumos concert al copiilor din parohie, prilejuit de sărbătoarea Sfântului Nicolae. Tot cu această ocazie a avut loc instalarea noului preot paroh, părintele Alexandru Roșu.

Înainte de începutul Sfintei Liturghii, PS Episcop Sofian a fost întâmpinat în biserica spitalului „14 Nothelfer” din Weingarten, de PC Pr. Sergiu Rusu, preotul care a păstorit comunitatea românească în ultimii trei ani, de noul preot paroh, PC Pr. Dr. Alexandru Roșu și de diaconii Martin Lissmann (Köln) și Ioan Popoiu (Nürnberg). Sfânta Liturghie arhierească s-a desfășurat într-o atmosferă sărbătorească, în prezența a numeroși credincioși, care au făcut biserica neîncăpătoare. Răspunsurile la strană au fost date de corul parohial, condus de doamna preoteasă Gabriela Rusu. Cei mai mulți credincioși s-au împărtășit cu Sfintele Taine, apoi au ascultat cuvântul Ierarhului, care s-a referit la textul Evangheliei Duminicii al 27-a după Rusalii, a vindecării femeii  gârbove.

PS Sofian a explicat în predica sa că această întâmplare din Evanghelia după Luca (13,10-17) este așezată întotdeauna cu trei săptămâni înainte de sărbătoarea Nașterii Domnului, pentru a aminti oamenilor despre vindecarea pe care Hristos a adus-o umanității, care suferea de multă vreme. Totodată PS Sa a reamintit credincioșilor de ce anume este Sfântul Ierarh Nicolae atât de iubit în lumea creștină, fiind un model al omului milostiv și ajutător la nevoie. PS Sa a și-a exprimat bucuria de a fi primit într-o comunitate atât de vie și tânără, lăudând activitatea pastorală a părintelui Sergiu Rusu, care va sluji în continuare în parohia nou-înființată din Freising, apoi a prezentat pe noul preot paroh, Alexandru Roșu.

Luând cuvântul, părintele Sergiu a mulțumit comunității românești pentru marea dragoste cu care l-a primit, precum și familiei pentru răbdare și înțelegere pentru misiunea preoțească specială din Diaspora, care înseamnă un mare sacrificiu. De asemenea, părintele Alexandru, care a slujit până în prezent în parohia românească din Bonn, a mulțumit comunității pentru primirea frumoasă și a vorbit despre ascultarea pe care credincioșii și preoții o fac în misiunea duhovnicească, primind pentru aceasta ajutorul lui Dumnezeu. De asemenea, credincioase din parohie au mulțumit părintelui Sergiu pentru dragostea părintească și au urat bun venit noului păstor duhovnicesc.

În final, grupul de copii pregătit de doamnele din parohie, au întâmpinat pe Moș Nicolae, care le-a ascultat cântecele și poeziile și le-a oferit daruri, potrivit tradiției. Slujba a fost urmată de o agapă frățească, organizată de parohie.