Teologii ortodocși de limbă germană discută teme actuale ale Diasporei

Acum mai bine de un an, în februarie 2020, în cadrul unui simpozion găzduit de pr. prof. dr. Ioan Moga (Univ. Viena) a fost fondat la Viena primul „Grup de lucru a teologilor ortodocși din spațiul german“ („Arbeitskreise orthodoxer Theologinnen und Theologen im deutschsprachigen Raum“). Membrii fondatori ai grupului sunt 20 de teologi ortodocși, din diferite jurisdicții bisericești, care activează la nivel academic în Germania, Austria sau Elveția și doresc să coopereze mai intensiv pentru promovarea teologiei ortodoxe în acest spațiu.

Între 10 și 12 iunie 2021 are loc primul simpozion internațional organizat de această grupă de lucru, la care participă peste 100 de teologi, profesori de religie și preoți ortodocși, precum și teologi ale altor confesiuni creștine. Simpozionul este organizat cu sprijinul Academiei Rottenburg-Stuttgart și al Institutului de teologie ortodoxă a Univ. din München.

Printre participanții români la simpozion amintim pe: pr. prof. dr. Ioan Moga de la Univ. din Viena și pr. dr. Ciprian Burlăcioiu din München (co-organizatori ai evenimentului), pr. prof. dr. Daniel Benga (Univ. din München), prof. dr. Daniel Munteanu, pr. dr. Athanasie Ulea, lect. dr. Georgiana Huian, pr. Alexandru Rosu etc. Ceilalți membri ai grupului de coordonare sunt, pe lângă pr. Moga și Burlăcioiu, prof. dr. Elias Kattan (Münster), dr. Vladimir Latinovic (Stuttgart), dr. Anna Briskina-Müller (Halle), dr. Evgenija Danilovich (Müster), pr. dr. Stefanos Athanasiou (Zürich) și prof. dr. Athanasios Vletsis (München).

La începutul simpozionul, Preasfințitul Emanuel, episcop vicar al Mitropoliei grec-ortodoxe, a rostit un cuvânt de salut din partea Conferinței episcopilor ortodocși din Germania.

Printre temele simpozionul menționăm: relația dintre Ortodoxie și post-modernitate, relața între autocefalie și comuniunea panortodoxă, prezența Bisericii în spațiul public (mai ales în epidemia Corona), relația între Bisericile Ortodoxe Autocefale mame și Conferințele Episcopilor ortodocși din Diaspora, diferitele implementări ale orei de religie ortodoxe în școlile publice, precum și prezența teologiei ortodxe în discursul academic.

Sâmbătă, după încheirea simpozionului, „Grupa de lucru“ va finaliza un regulament de funcționare și va discuta proiectele viitoare. De asemenea, noi membri se vor alătura grupului – acesta fiind prima rețea de cooperare și cercetare academică din spațiul german dedicată în mod exclusiv teologilor ortodocși.

A consemnat Pr. Prof. Dr. Ioan Moga, Viena