Ziua Eroilor la Cimitirul militar românesc din Zwentendorf/Donau Austria

De ziua Înălțării Domnului preoții slujitori ai parohiilor din St. Pölten și Krems/Donau însoțiți de credincioși au săvârșit o slujbă de pomenire la cimitirul românesc din Zwentendorf unde se află 155 soldați români căzuți în primul război mondial. Acești soldați luați prizonieri au pierit din cauza epuizării fizice, a alimentației precare și a epidemiei de tifos din anul 1917.

Acest cimitir dăinuiește din anul 1930, fiind sfințit odinioară în ritul ortodox, iar în septembrie 1932 a fost vizitat de membrii Casei Regale a României: reginele Maria și Elena. De-a lungul vremii au săvârșit acolo slujbe de pomenire Patriarhii Justinian Marina (1968) și Patriarhul Teoctist Arăpașu (1987).
În această zi de mare Praznic împărătesc ne-am bucurat de faptul că începând din această zi de 10 iunie slujbele în aer liber s-au putut organiza fără restricții. Ajutorul lui Dumnezeu l-am simțit și în privința vremii: cu toate că prognozele meteo anunțau vreme nefavorabilă, totuși, pe durata oficierii parastasului și a agapei am avut parte de vreme bună, imediat după încheiere au început să curgă picurii de ploaie peste mormintele prăfuite ale soldaților eroi.
Mulțumirea ne-a fost sporită de prezența unui număr ridicat de credincioși din ambele parohii, unii dintre aceștia venind direct de la serviciu la această slujbă și de la diferite distanțe în semn de prețuire față de jertfa înaintașilor noștri. Cele necesare pomenirii au fost pregătite cu multă râvnă de credincioasele parohiei noastre, încât oaspeții ecumenici: preotul romano-catolic Mag. Kazimierz Sanocki împreună cu credincioși din parohia sa, au rămas plăcut impresionați de aleasa pregătire.
De peste 40 de ani, participă regulat la slujbele de pomenire asistentul pastoral Mag. Michael Ledwinka, de la care am aflat mărturii inedite cu privire la vitregiile vremii și la slujbele de pomenire din cimitirul militar de acolo săvârșite an de an de preoții slujitori ai parohiei noastre din Viena.
Nădăjduim ca și în anii următori să putem organiza un pelerinaj la mormintele soldaților români la care să participe un număr cât mai mare de credincioși, mai ales tineri, spre cultivarea memoriei și a recunoștinței față de trecutul glorios al neamului nostru.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate și Veșnica pomenire Eroilor neamului!