Vizită în Austria a Patriarhului Porfirie al Serbiei

În perioada 8-11 iunie Patriarhul Serbiei, Preafericitul Părinte Porfirie, s-a aflat într-o vizită oficială in Austria, conducând o delegație formată din mai mulți ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Sârbe.
În programul vizitei au fost incluse întâlniri cu credincioșii sârbi, cu autorități austriece de stat și locale dar și cu reprezentanții Bisericilor Ortodoxe surori. De asemenea, a sfințiți sâmbătă o capelă construită pe locul lagărului de concentrare din Mauthausen, unde au murit peste 8.000 de soldați sârbi în timpul Primului Război Mondial.
Biserica Ortodoxă Română a fost reprezentă de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, care a dat curs invitatiei venite din partea episcopului sârb al locului, Preasfințitul Andrei (Cilerdzic). Înaltpreasfinția Sa a slujit alături de Patriarhul Serbiei Sfânta Liturghie în duminica Tuturor Sfinților, iar întâlnirile programate au dat prilejul Ierarhului unor scurte dar benefice întrevederi cu Cardinalul Christof Schönborn, cu nunțiul papal din Austria, cu personalități politice și religioase.
Vizita patriarhală din Austria s-a încheiat cu un dineu organizat în Sala de Marmură a palatului Oberes Belvedere, locul de desfășurare al celui mai important eveniment din istoria postbelica a Austriei, anume semnarea Tratatului de Stat, document care atestă suveranitatea statului, în 1955. În cadrul dineului, Patriarhul sârb Porfirie i-a înmânat Cardinalului Christoph Schönborn cea mai înaltă distincție a Bisericii Ortodoxe Sârbe, anume Gradul de aur al „Ordinului Sfântul Sava”, ca mulțumire pentru ajutorul acordat comunității sârbești prin oferirea a două locașuri de cult.
În cuvântul de mulțumire, Cardinalul a evocat legătura deosebită pe care o are cu Biserica Ortodoxă, mai ales datorită întâlnirii providențiale cu marele teolog român Andrei Scrima. De asemenea, și-a exprimat grija deosebită pe care o are față de comunitățile ortodoxe, care au nevoie de locașuri de cult în care să poată sluji și păstra credința.
Alături de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim au fost invitați Pr. Nicolae Dura, Vicarul administrativ al Austriei, Pr. Emanuel Nuțu, consilier cultural al Arhiepiscopiei și Pr. Ioan Moga, protopop pentru Viena, Austria Inferioară și Burgenland.