Vizită Pastorală a ÎPS Serafim și ședință de lucru cu preoții din Protopopiatul Westfalia

În perioada 7-8 februarie, cu ocazia ședinței de lucru cu preoții din Protopopiatul Westfalia, Mitropolitul Serafim a efectuat o vizită la trei parohii din cadrul acestui Protopopiat și a animat două seri duhovnicești. Prima parohie vizitată a fost Parohia „Sfânta Treime” din Düsseldorf unde la invitația părintelui Protopop Dr. Iosif Rădulescu a slujit în sobor de preoți și diaconi Taina Sfântului Maslu, vineri 7 februarie, și a oferit credincioșilor prezenți o seară duhovnicească la început de perioadă a Triodului.

Sâmbătă 8 februarie în deschiderea ședinței de lucru cu preoții a slujit Sfânta Liturghie în biserica Sf. M. Mc. Gheorghe din Dortmund, împreună  cu un numeros sobor de preoți și diaconi. În cadrul Sfintei Liturghii a hirotonit ca preot pe seama parohiei „Sf. M. Mc. Ecaterina” din Leverkusen pe diaconul Ștefan Irineu Ungureanu. La sfârșitul slujbei a mulțumit parohiei romano-catolice, reprezentată de preotul vicar Christof Graf și de domul Markus Stock, pentru faptul că din luna septembrie 2019 a oferit cu multă generozitate  părintelui Paroh Dr. Ispas Ruja și credincioșilor din Dortmund și împrejurimi spre slujire această biserică.

După Sfânta Liturghie a urmat o agapă pentru preoții prezenți la ședință și în jurul orei 14, Înalt Prea Sfinția Sa a deschis ședința de lucru a Protopopiatului Westfalia, care este condus și coordonat de părintele Protopop Dr. Iosif Rădulescu. Gazdă de anul acesta a fost parohia „Sfântul Dumitru cel Nou“ din Dortmund.  Cuvânt Mitropolitului Serafim a fost legat în special de slujirea liturgică și de nevoile pastorale ale românilor din această parte a Germaniei, îndemnând pe cei prezenți să intesifice activitatea de slujire liturgică și de formare a unor noi comunități liturgice, a unor noi filii sau parohii. S-au dezbătut apoi probleme specifice activității pastorale din anumite parohii din Protopopiatul Westfalia.

În seara aceleași zile de 8 februarie, Mitropolitul Serafim slujește în sobor Taina Sfântului Maslu în Parohia „Sfântul Spiridon” din Münster, la invitația preotului Paroh Dimitrie Ursache, după care a urmat o seară duhovnicească.

Chiar dacă s-a întins doar pe parcursul a două zile, vizita Înalt Prea Sfinției Sale a adus multă bucurie și binecuvântare preoților și credincioșilor celor trei parohii vizitate și a oferit tuturor un impuls duhovnicesc la început de perioadă a Triodului care pregătește și cuprinde vremea Postului celui Mare.

Pr.Dr. Ispas Ruja