Vizita Primului Ministru al României la șantierul Așezământului din München

Sâmbătă, 15 februarie, Excelenta Sa Dl. Ludovic Orban, Primul Ministru al României, însoțit de o delegație de reprezentanți ai autorităților Statului Român, au vizitat șantierul viitorului Așezământ Bisericesc Românesc din München-Aubing. Aici au fost întâmpinați de Preasfințitul Părinte Episcop Sofian Brașoveanul și reprezentanții firmei constructoare, care au ghidat pe distinșii oaspeți în biserică și în clădirile adiacente.

Domnul Prim-Ministru Ludovic Orban a fost însoțit de Bogdan Aurescu, Ministru de Externe al României și de Ion Oprișor Consilier Prezidențial. Împreună cu Domniile Sale au făcut parte din delegație și Ambasadorul României la Berlin, Excelența Sa Dl. Emil Hurezeanu și Consulul General al României la München, Excelența Sa, D-na Ramona Chiriac. Pe șantierul viitorului Așezământ Românesc au fost întâmpinați de PS Părinte Episcop Sofian Brașoveanul, împreună cu Dl. Ing. Daniel Baicu, managerul de proiect al firmei constructoare „Concelex” din București, cu Dl. Arhit. Matei Stoean, reprezentant al grupului de arhitecți proiectanți și Dl. Ing. Radu Piturlea, vicepreședintele firmei constructoare.

Prim-ministrul României a apreciat mărimea și calitatea lucrării, considerând ca ansamblul va avea un rol important in viața comunității romanilor din München și din întreaga Germanie.

Știre și imagiei preluate de pe pagina Facebook a Centrului Bisericesc Românesc din München.