Ziua Națională a României sărbătorită la Osnabrück și în alte parohii

România este patria noastră, a tuturor românilor”, spunea marele scriitor Barbu Stefănescu Delavrancea. Asta o confirmă și românii care locuiesc în afara granițelor țării, care sunt mândri de țara lor și sărbătoresc cum se cuvine Ziua Națională. La Osnabrück, bucuria serbării Zilei Naţionale a României a început de sâmbătă, 30 noiembrie, când credincioșii  l-au cinstit pe cel întâi chemat la apostolat, Sfântul Andrei, care este şi ocrotitorul României, prin săvârşirea Sfintei Liturghii în Biserica Antiohiană.

Ca în fiecare an comunitatea romanânească din Osnabrück a marcat acest eveniment printr-o serie de manifestări desfășurate în cadrul Parohiei Ortodoxe Sf. Teodosie de la Brazi” care au debutat cu Sfânta Liturghie oficiată de parintele paroh Bogdan-Ionel Ilie. Pentru că ziua națională înseamnă cinstirea memoriei înaintașilor noștri, s-a oficiat și o slujbă de pomenire a acestora. Prin cuvântul de învățătură rostit la final, părintele paroh a prezentat o scurtă incursiune în trecut, despre cum s-a realizat Marea Unire de la 1918 și ceea ce a insemnat acest moment, din punct de vedere istoric și spiritual deopotrivă, pentru întreaga suflare românească. Prezenți în număr mare la biserică, românii au intonat Imnul național, au ascultat o serie de cântece patriotice cântate de corul parohiei sub conducerea telogului George Stefan, iar la final s-au bucurat de momentul special pregătit de cei mici. Îmbrăcați în costume populare, aceștia au prezentat sceneta „Țările Române” încheiată cu realizarea unui poster a hărții României mari și au interpretat cântece specifice sărbătorii. Evenimentul nu s-a putut încheia fără o agapă frățească, la care românii s-au bucurat de mâncăruri și dulciuri pregătite cu drag, ca de fiecare dată, de gospodinele parohiei.

Slavă Ţie Doamne, slavă Ţie !

Crina Nor, Osnabrück

 

Serbări de Ziua Națională a României au fost organizate și în parohiile din Freiburg, Münster, Offenbach – care totodată și-a sărbătorit hramul, împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop Vicar Sofian Brașoveanul, Kassel, München, BielefeldFrankfurt, Trier, Viena, unde ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit liturghia arhierească iar seara a participat la lansarea unei cărți dedicată părintelui Arsenie Boca și apoi la o expoziție de costume populare, Neumarkt, Dortmund, precum și în alte comunități românești din cuprinsul Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului.