Acțiune de ajutorare a vârstnicilor la Braunau și Vöcklabruck

Viața și sănătatea omului sunt daruri ale lui Dumnezeu față de care Biserica își arată mereu grija și responsabilitatea, iar dedicarea anului 2024 drept ,,An omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor” și „An comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți” ne îndreaptă grija și atenția către oamenii bolnavi și mai cu seamă către cei vârstnici. La începutul luni ianuarie, în Parohia Ortodoxă Română cu hramul „Sf. Ioan Botezătorul” și „Sf. Florian de Lorch”  din Braunau am Inn s-a desfășurat primul proiect social-filantropic din acest an menit să ușureze neputințele celor aflați pe paturile de suferință.

În colaborare cu Sr. Katharina (Maica superioară a spitalului din Braunau am Inn) și Parohia Ortodoxă Română Vöcklabruck, au fost trimise în România 25 de paturi medicale electrice special concepute pentru cei care au nevoie de îngrijire medicală. Aceste paturi au caracteristici speciale atât pentru confortul și bunăstarea pacientului, cât și pentru ușurința îngrijirii acestora.

De asemenea s-au mai trimis și scaune cu rotile și produse de îngrijire pentru bolnavi. Acest proiect nu este singurul de acest fel, în parohie desfășurându-se anual proiecte social-filantropice pentru copii nevoiași, pentru familii defavorizate sau campanii de ajutoarea a bătrânilor din centre de îngrijire.

Bătrânii noștri, părinți sau bunici, își ghemuiesc adeseori umbra într-un colt al unei încăperi, într-un ungher strâmt al vieții noastre. Pe măsură ce sunt năpădiți de boli, începem să-i purtăm de colo colo, bătrâni ambulanți, de la un doctor la altul, de la un cabinet medical la altul. Desigur, nu ne lasă inima să-i lăsăm de izbeliște, să stăm cu mâinile în sân, nu suportăm să-i vedem cotropiți de suferință.

Dar oare chiar facem tot ce putem pentru bătrânii noștri? Cât de mult timp suntem dispuși să le acordăm pentru a comunica cu adevărat cu ei, a ne îngriji de ei când sunt pe patul suferinței, a-i face să se simtă iubiți? Dacă noi continuăm să rămânem importanți pentru ei, cât de importanți mai sunt ei pentru noi?

Pr. Günther-Ioan Lassel  (Braunau) și Pr. Alexandru Chința (Vöcklabruck)