Conferințe, în parohii din Saxonia, despre Biserica Ortodoxă Română în timpul prigoanei comuniste

 Anul care se încheie este dedicat în Patriarhia Română rememorării și înțelegerii mai bine a situației dificile prin care a trecut Biserica Ortodoxă în timpul persecuției comunist-atee. Cu această ocazie, la sfârșitul de săptămână următor Zilei Naționale a României, Părintele Arhidiacon Martin Lissmann, teolog convertit la Ortodoxie în anii ’60 ai secolului trecut, a ținut mai multe conferințe în Saxonia.

 Părintele Martin Lissman a prezentat, în cadrul conferințelor, experiențe personale din timpul convertirii sale și a studiilor sale la București, între anii 1965 și 1969. Istoria convertirii Părintelui Martin este cunoscută în spațiul românesc, botezul părintelui având loc în 1965, în Catedrala patriarhală din București, sub filiația duhovnicească a reputatului părinte canonist Liviu Stan. Părintele însuși spune că după trup este german, dar după duh este român.

 Puțini însă știu că Părintele Martin l-a avut ca duhovnic pe Părintele Arhimandrit Benedict Ghiuș, ca profesor particular pe Părintele Dumitru Stăniloae și că a fost ipodiaconul Patriarhului Justinian Marina. Credincioșii din Plauen, Chemnitz, Dresda și Leipzig au putut afla și despre discuțiile particulare pe care părintele Martin le-a avut cu Mitropolitul Vasile Lăzărescu al Banatului, închis de comuniști la Cernica, jertfit la ordinele Anei Pauker. A fost evocată imaginea luminoasă a Patriarhului Justinian, care cu multă înțelepciune a condus Biserica în această perioadă tulbure pentru poporul român.

 
 

Ierom. Med. Atanasie Ulea, Chemnitz