Duminica Ortodoxiei la Salzburg: procesiune cu Sfintele Icoane în jurul bisericii și Sărbătoarea Mamelor

În prima duminică din Postul Mare, 5 martie 2023, cunoscută și ca Duminica Ortodoxiei, a avut loc la Parohia Ortodoxă Română „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” și „Sf. Mc. Epictet și Astion” din Salzburg, „Ziua Mamelor”. Am participat la Sf. Liturghie și am ascultat Pastorala Sfântului Sinod, din care am învățat cât de importanta este cinstirea Sfintelor Icoane, care sunt parte integrantă în viața Bisericii și a credincioșilor. După slujbă, o parte dintre copiii din parohie, sub îndrumarea Doamnei Înv. Eugenia Viezuianu, au prezentat un program artistic pentru a aduce un omagiu mamelor și bunicelor. Copiii au pregătit surprize Mamelor și au pictat în sala parohială, sub îndrumarea Doamnei Prof. Mihaela Toader, icoane și imagini inedite cu chipul mamei pe care apoi, le-au dăruit în biserică, părinților în semn de respect și recunoștință.

Programul a fost moderat de Doamna Înv. Flora Ensberger, care a recitat poezia „Mama”, de Vasile Militaru, poezie care a venit ca o completare la amintirile acesteia legate de imaginea propriei mame, exemplu de jertfă și dăruire. Doamna Înv. Flora Ensberger i-a îndemnat pe copiii, pe tinerii și pe adulții prezenți să își cinstească mamele, cele mai dragi ființe din viață, care se sacrifică neîncetat pentru copiii lor. „Să le cinstim, să le mulțumim pentru tot ceea ce fac pentru noi, să le spunem că le iubim atâta timp cât încă le mai avem printre noi, iar pentru mamele care au plecat la Domnul, să facem pomeniri cât de des putem.”

Copiii Ariana, Sara și Evelin au recitat poezii dedicate mamelor, iar elevii Maria, Monica, Adrian si Denisa au creat un moment inedit dedicat bunicelor din comunitate. Sofia și Alexandra Toader au cântat melodia intitulată „Cine mi-a dat viață”. Versurile și cântecele copiilor, precum si amintirile relatate cu profundă autenticitate de către moderatoarea programului au adus lacrimi în ochii celor prezenți.

Martorii acestor declarații de iubire necondiționată nu au fost doar părinții, ci și toate icoanele, dintre care Icoana Sfintei Fecioare Maria, imaginea smereniei și a curăției, a frumuseții și a puterii, precum și a iubirii și a biruinței iubirii, a fost cea mai aproape de copii, protejându-i și însoțindu-i pe parcursul întregului program.

Beneficiind de condiții meteorologice favorabile, credincioșii au ieșit apoi, în curtea bisericii, în „Grădina Maicii Domnului” și au participat – în sunet de clopot și toacă – la o procesiune care a fost condusă de Preotul Paroh Dr. Dumitru Viezuianu împreună cu ministranții Alexandru Borza, Christian Damian, Iustin Toader, Alexandru B., Petru și Niki Ganea. Copiii din comunitate au purtat în mâini și au înălțat sfintele icoane în semn de cinstire a acestora și  de mărturisire a dreptei credințe.

Procesiunea în sine a fost o expresie a bucuriei de a fi împreună cu Dumnezeu și unii cu alții, de a-L urma pe Domnul Iisus Hristos pe drumul cunoașterii și al mântuirii, însoțiți fiind de cei mai tineri membrii ai parohiei, care sunt purtătorii și mărturisitorii de azi și de mâine ai credinței noastre.

Prof. Mihaela Toader, Salzburg