Parohia din Bonn și-a sărbătorit hramul

În cea de-a doua zi a Crăciunului, românii ortodocși din Parohia „Sf. Ștefan, Cassius și Florentius” din Bonn și-au sărbătorit hramul. Cu această ocazie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie și a participat la serbarea organizată de copii de la școala parohială.

Alături de Părintele Mitropolit Serafim au slujit la Sfânta Liturghie Părintele paroh Cătălin Preda, PC Pr. Adi Neștian (Leverkusen), PC Pr. Cosmin Stan (Mönchengladbach), PC Arhidiacon Martin Lissmann (Köln) şi Diacon Dumitru Dura (Nürnberg), slujba având loc în capela „St. Aegidius” din Bonn-Buschdorf. La Sfânta Liturghie au participat neaşteptat de mulţi credincioșii care s-au împărtășit cu Sfintele Taine și au cântat împreună colinde de Crăciun.

În predica Sa, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a vorbit credincioşilor despre Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos, despre smerenia Sa precum şi despre marele dar pe care Dumnezeu l-a oferit omenirii, în persoana Fecioarei Maria, Preasfânta Născătoare de Dumnezeu şi a subliniat rolul Maicii Domnului în împlinirea mântuirii neamului omenesc.

Părintele paroh Cătălin a mulţumit ierarhului, părinţilor şi bunilor credincioşi pentru prezenţă şi rugăciune. PC Sa a prezentat proiectul noii biserici de lemn care se execută acum în Maramureş urmând ca în primăvară biserica să fie ridicată pe terenul Consulatului General al României din Bonn (Legionsweg 14), unde s-a pus piatra fundamentală în 4 iunie 2016. Părintele Cătălin a anunţat că s-a primit autorizaţia de construcţie din partea oraşului Bonn. La îndemnul Părintelui, s-a făcut colectă pentru Peoiectul Mitropoliei: Burse pentru copii săraci din Moldova. S-a adunat suma de 1.000 Euro.

După slujbă, cei prezenţi au participat la agapa frăţească organizată în sala festivă a parohiei catolice din cartierul Buschdorf. Aici, copiii au actualizat istoria Naşterii Domnului printr-o scenetă, bucurând audienţa cu interpretarea lor nevinovată şi sinceră. Moş Crăciun a răsplătit cu daruri pe cei mici. Domnul Giani Aelenei, venit din Italia, a înfrumuseţat atmosfera de la masă prin cântări religioase şi patriotice susţinute cu saxafonul.

Oraşul Bonn este situat pe malul fluviu Rin în landul Renania de Nord-Westfalia, fiind un important centru universitar şi cultural, cu peste 315.000 de locuitori. În acest oraş s-a născut marele compozitor Ludwig van Beethoven (1770-1827). Între anii 1949-1990 a fost capitala Republicii Federale a Germaniei.