Tinerii din Mitropolia Germaniei, prezenți la Timișoara la cea de-a șaptea ediție ITO

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Sofian Brașoveanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului, în perioada 31 august – 03 septembrie 2023, un grup de tineri din Arhiepiscopie a participat la Timișoara, la Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși (ITO). Evenimentul aflat la a 7-a ediție a reunit peste 3500 de tineri din țară și din străinătate, veniți pentru a participa la activitățile special pregătite de organizatori sub egida temei din acest an: „Voi sunteți prietenii Mei” (Ioan 14,15). Deschiderea oficială a Întâlnirii a avut loc în cadrul emblematic al Parcului Rozelor din Timișoara, cu deosebita prezența a Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

„Experiența ITO a fost cu adevărat de neuitat. A reprezentat punctul culminant al ultimei săptămâni din vacanța mea de vară și a reprezentat o încheiere perfectă, oferindu-mi un start extrem de frumos și bogat din punct de vedere spiritual pentru noul an de facultate care urmează să înceapă. În timpul șederii mele la ITO, am avut ocazia să întâlnesc oameni cu suflete nobile și generoase. Am avut privilegiul de a împărtăși momente și discuții duhovnicești și a fost o adevărată binecuvântare să pot învăța și să împart experiențe spirituale cu noii prieteni. Într-adevăr, ITO a devenit pentru mine un loc special în care am crescut spiritual și am întâlnit oameni minunați care împărtășesc aceeași căutare a înțelepciunii și a credinței” (Valeria Olariu).

Cei 10 tineri participanți din Arhiepiscopia Germaniei, Austriei și Luxenburgului au fost însoțiți de părintele Teodor-Cristian Ștefan și preoteasa Alexandra Ștefan din parohia Altötting (Germania), având parte în cele patru zile de evenimente de neuitat, pline de bucuria întâlnirii atâtor tineri de vârsta lor și a frumuseții reprezentative pe care fiecare a adus-o din locurile din care au venit și pe care au împletit-o la Timișoara cu bucuria slujirii lui Hristos și a dragostei pentru Biserică: „Am venit la ITO2023 cu o singură așteptare: să-mi fac noi prietenii în Dumnezeu. Și după ultimele 5 zile pot să spun că am găsit o grămadă de prieteni pentru viață. Între conferințe și concerte, slujbe și rugăciuni, am putut socializa, nu numai cu grupul nostru, ci și cu tineri de pe toată planeta. Am râs împreună, ne-am distrat, ne-am simțit bine, dar am putut să fim și vulnerabili unii cu alți și să lăsăm sentimentele să curgă libere prin noi” (Maria Gheorghiu).

Organizarea ITO2023 a stat sub semnul prieteniei în Hristos și al memoriei evenimentelor petrecute în decembrie 1989, la Revoluția care a început în Timișoara și în care și-au pierdut viața peste 160 de oameni. În amintirea jertfei lor, participanții ITO au mărșăluit pe traseul străzilor parcurse în urmă cu 33 de ani de revoluționarii studenți împotriva regimului comunist și, odată ajunși în fața Operei din Timișoara, au îngenunchiat rostind rugăciunea Tatăl Nostru, orientați cu trupul spre Catedrala Mitropolitană și spre Răsărit, iar cu sufletul spre curajul plin de credință al manifestanților libertății. Toate aceste evenimente pline de simbolism au scris în suflete lecția pe care și noi trebuie să o învățăm în zilele noastre: să mărturisim încă din tinerețe plini de curaj credința creștină și să nu cădem pradă niciunei minciuni vremelnice care ne-ar putea lua libertatea de a trăi în Hristos:

„A fost minunat! Am rămas surprins, cât de mult poate să facă omul când pune gândul bun, tot acolo pune Dumnezeu și mila și harul! Pentru mine această întâlnire a tinerilor ortodocși de pretutindeni mi-a dat nu doar șansa să cunosc și să leg prietenii noi, scopul s-a ridicat cu mult peste ce am vrut să văd, dar și să simt! Am descoperit mângâiere, mărturisire a Preasfintei Treimi Dumnezeu în frumoasă prietenie care a spart granițele și a adunat sufletele” (Raul Cătălin Lungu).

În aceste zile, tinerii au avut ocazia de a participa și la conferințe susținute de nume importante ale lumii academice românești, precum: Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Mihoc, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Andrei Șaguna” din Sibiu, Pr. Prof. Univ. Dr. Stelian Tofană, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, Acad. Ioan Aurel-Pop, Președintele Academiei Române, istoricul Petre Guran, sau Prof. Adrian Lemeni de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București.  Prelegerile s-au concetrat pe subiecte biblice și patristice ale temei prieteniei cu Hristos, dar au avut și valențe sociale cotidiene, reflectate de problemele actuale cu care tinerii se confruntă. Acestea au vizat aspectul consumului de droguri și al traficului de persoane, despre care au vorbit medici, specialiști în psihologie și membri ai Ministerului Afacerilor Interne. Aceștia au ridicat un semnal de alarmă asupra tuturor pericolelor care stau în spatele acestui flagel cu care socieatea actuală se confruntă și le-au transmis tinerilor mijloacele prin care se pot proteja sau pot interveni în cazul în care în jurul lor au loc astfel de evenimente nefericite.

Un eveniment deosebit a fost și participarea tinerilor la slujba de Priveghere oficiată la Catedrala Mitropolitană vineri noaptea, începând cu ora 22:00 la care au slujit și călugări din Muntele Athos. Atmosfera athonită a prezentat un interes deosebit pentru tineri, care au rămas prezenți până la sfârșitul privegherii, fiind impresionați și de răspunsurile date la strană de protopsaltul Nikodimos Kabarnos din Grecia: „La Întâlnirea Tinerilor Ortodocși de la Timișoara 2023, am avut parte de o experiență minunată. Am cunoscut tineri din toată lumea, am participat la slujbe și activități care mi-au adâncit credința și am făcut prietenii noi. Această experiență mi-a arătat cât de importantă este credința ortodoxă în viața noastră de zi cu zi” (David Vlașin).

Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși s-a încheiat duminică, la finalul Sfintei Liturghii Arhierești oficiată în Catedrala Mitropolitană din Timișoara de către un sobor de ierarhi, preoți și diaconi, din care a făcut parte și ÎPS Mitropolit Ioachim de Bursa din Patriarhia Ecumenică, alături de ierarhi ai Patriarhiilor Bulgariei, Greciei, sau Alexandriei. La finalul acesteia, în prezența ÎPS Mitropolit Ioan al Banatului a fost înmânată ștafeta organizării ITO 2025, reprezentanților Arhiepiscopiei Bucureștilor, gazda următoarei ediții.

Pr. Teodor-Cristian Ștefan