Vizită arhierească la praznicul Sfântului Nicolae în Düsseldorf şi Leverkusen

În perioada 5-6 decembrie 2014 Preasfinţitul Părinte Episcop Vicar Sofian Braşoveanul a efectuat o vizită canonică în landul Nordrhein Westfalen, la parohia „Sfânta Treime“ şi „Sfântul Nicolae“ din Düsseldorf şi la parohia „Sfânta Mc. Ecaterina“ şi „Sfântul Remigius“ din Leverkusen.

Vizita a început cu slujirea Tainei Sfântului Maslu la parohia „Sfânta Treime” din Düsseldorf, slujba la care au participat peste o sută de credincioşi. Alături de Preasfinţitul Părinte Sofian au slujit părintele protopop Iosif-Cristian Rădulescu de la parohia Düsseldorf, părintele Mircea Deac de la parohia Koblenz, părintele Cătălin Preda de la parohia Bonn, părintele arhidiacon Martin Lissmann de la parohia Köln şi părintele diacon Alexandru Roşu de la parohia Bonn.

 Seara a continuat cu o conferinţă duhovnicească intitulată „Repere pentru o relaţie vie a creştinului cu Dumnezeu în învăţăturile părintelui Teofil Părăian” susţinută de Preasfinţia Sa, care a sistematizat modalităţile de construire a unei relaţii vii şi autentice cu Dumnezeu după învăţăturile părintelui Teofil Părăian. Unul din punctele esenţiale ale conferinţei duhovniceşti l-a constituit programul de viaţă duhovnicească propovăduit de marele duhovnic al mănăstirii Sâmbăta de Sus, care insista pe legătura sinceră cu Dumnezeu în rugăciune, pe relaţia vie cu Biserica, pe respectarea posturilor şi pe lectura Sfintei Scripturi. Totodată răspunsurile la întrebările individuale ale participanţilor au sporit numărul şi diversitatea impulsurilor duhovniceşti receptate cu interes de credincioşi.

Sâmbătă, 6 decembrie 2014, de praznicul Sfântului Nicolae, Preasfinţia Sa a slujit Sfânta Liturghie în parohia din Leverkusen în sobor de patru preoţi şi doi diaconi din landul Nordrhein Westfalen, printre care şi primul preot ortodox român pentru românii din Mönchengladbach, părintele Cosmin Stan. Această vizită a reprezentat prima prezenţă arhierească în proaspăt înfiinţata parohie ortodoxă română din Leverkusen, păstorită de preotul paroh Adi Andrei Neştian şi s-a bucurat de prezenţa a peste optzeci de credincioşi.

Cuvântul de învăţătură rostit de Preasfinţitul Părinte Sofian a reliefat virtuţiile Sfântului Nicolae şi importanţa lor în viaţa de astăzi a creştinului. De asemenea Preasfinţia Sa a insistat asupra utilizării în folos duhovnicesc a tehnologiei actuale precum şi asupra unei educaţii corecte şi responsabile pe care copiii şi tinerii trebuie să o primească de la părinţii lor în contextul societăţii multiculturale în care trăiesc.

Totodată Părintele Episcop a apreciat eforturile părintelui Adi Andrei Neştian de constituire a noii parohii precum şi râvna părintelui în propovăduirea credinţei şi tradiţiei ortodoxe  în rândul românilor din oraşul Leverkusen.

Sfânta Liturghie a fost urmată de o îmbelşugată agapă frăţească desfăşurată într-o frumoasă atmosferă de sărbătoare. Totodată copiii prezenţi la slujbă au avut sporită bucurie, primind cadouri de la Moş Nicolae.

Vizita Preasfinţiei Sale a adus bucurie şi binecuvântare creştinilor ortodocşi români din cele două parohii şi a constituit totodată un frumos prilej de împreună slujire pentru preoţii şi diaconii din protoieria Nordrhein-Westfalen.

Protopop Iosif-Cristian Rădulescu